Ööpäeva operatiivinfo

Sündmuste info 24.-27. mai 2024

Põhja päästekeskus


Tallinn

24.05 kell 13.10 teavitati häirekeskust, et Kesklinna P. Süda tänaval tuleb suitsu maa-alusest punkrist. Lilleküla päästjad sõitsid kohale ning kustutasid käigus põlema pandud riided veega.

24.05 kell 19.33 teatati häirekeskusele, et Lasnamäel Betooni põigul asuva lao territooriumil on nähtud põlengut. Reageerinud Nõmme päästjad nägid, et põles puitmaterjal: euroalused ja vooderlauad. Tulekahju läheduses oli puitmaterjali ohtralt, mistõttu oli prioriteet kiiresti põlengule piir panna. Seda ka suudeti ning kell 20.43ks tulekahju lokaliseeriti. Kell 21.20 oli tulekahju likvideeritud. Objekti esindaja jäi valvama. Keegi kannatada ei saanud ja tekkepõhjuse selgitab välja edasine menetlus.

24.05 kell 21.08 käisid päästjad kustutamas tossavat sõiduautot Põhja-Tallinnas Kari tänaval. Suitseva mootoriga Peugeot kustutati pulberkustuti ja veega. Akuklemmid eemaldati. Võimalik, et tulekahju sai alguse masina elektrisüsteemi rikkest.

25.05 kell 16 sai häirekeskus teate tuule käes õõtsuvaist tellingutest Lasnamäel Sinimäe tänava kortermaja kõrval. Lasnamäe päästjad sõitsid kohale. Kuna tellingute paigaldajaid ei õnnestunud kätte saada, siis demonteerisid päästjad valesti paigaldatud tellingud. Juhtunust teavitati korteriühistut.

25.05 kell 16.49 sõitsid päästjad Lasnamäele Narva maantee äärde, kus olla nähtud tühermaal põlemas kulu. Pirita päästjad kustutasid umbes 150 ruutmeetrit põlevat rohtu kululuudade ja veega kella 17.04ks.

25.05 kell 18.59 teavitati häirekeskust, et Lasnamäel Peterburi tee ääres on viiekordse mahajäetud hoone katusel näha leeke. Sündmusele reageerisid Assaku, Kesklinna, Lasnamäe, Lilleküla ja Pirita kutselised koos Hüüru, Rae ja Saku vabatahtlikega. Kohapeal käis töö mitmes lõigus. Otsiti hoonesse sissepääsu ning samaaegselt püstitati redelauto redel, et pääseda katusele. Sisse saades nähti, et põlema oldi pandud riiuleid, mööblit ja muud sodi maja 2. korrusel. Kui see ära kustutati, tehti seintesse ja katusesse kontrollavamisi leidmaks võimalikke tulepesasid. Tuli oli levinud ka puitkonstruktsioonide ja ruberoidi vahele. Põlengu kogupindala oli hinnanguliselt 500 ruutmeetrit. Pärast tulekahju kustutamist kontrolliti hoone veel termokaameraga üle ning päästesündmus loeti lõppenuks kella 00.08ks. Keegi viga ei saanud.

26.05 kell 10.56 sai häirekeskus teate põlema läinud fritüürist Kesklinnas Raekoja platsi ääres. Kesklinna päästjad olid kohal kell 11.02, kes nägid, et põlemist polnud, kuid ruumid oli paksult suitsu täis. Inimesed olid majast evakueeritud. Käivitati ülerõhuventilaator suitsu ventileerimiseks ja päästjad värskendasid restorani personali teadmisi rasvakustuti ja tulekustutusteki kasutamisest. Keegi kannatada ei saanud.

26.05 kell 13.24 teatati häirekeskusele, et Lasnamäel Paevälja puiesteel on teataja aknast näinud suitsu kolmekordsest mahajäetud hoonest. Lasnamäe päästjad kiirustasid sündmuskohale, sukeldusid suitsu sisse ja kustutasid 3. korrusel põlema pandud lõkke. Ruumid ventileeriti.

26.05 kell 15.56 laekus päästjatele teade Kesklinnast Kauba tänavalt. Kortermaja ühes korteris oli tööle hakanud suitsuandur ja uksele koputades keegi ust ei avanud. Olukorda saabusid kontrollima Kesklinna päästjad, kes tundsid maja trepikojas suitsu lõhna. Korterisse saadi lõpuks sisse tuulutusasendis akna kaudu, kuid kedagi polnud kodus. Küll aga oli pliidile toit kõrbema jäetud. Kärssama läinud toit kustutati ja juhtunust teavitati korteriühistut.

26.05 kell 18.15 sõitsid päästjad Lasnamäele Juhan Smuuli teele, millel asuvast ühekordsest mahajäetud paekivi hoonest nähti tõusmas suitsu. Kesklinna päästjad tõttasid kohale ja kustutasid umbes 20 ruutmeerise prahipõlengu kella 18.27ks. Ruumid tuulutati ja keegi kannatada ei saanud.

Harjumaa

24.05 kell 12.51 sai häirekeskus teate, et Maardu linnas Muuga teel on restorani katuse alt leegid väljas. Sündmusele reageeriti suurte jõududega: kokku käisid sündmuskohalt läbi seitsme kutselise ja kuue vabatahtliku päästekomando meeskonnad. Esimesed päästjad jõudsid kohale kell 12.57.
Veidi enne kella üht sai häirekeskus teate, et Muuga teel on restorani katuse alt leegid väljas (fotod manuses). Teataja sõnul olid restorani külastajad kõik enne tulekahju algust majast välja saanud. Esimesena kohale jõudnud Muuga päästjad sisenesid hoonesse ja kontrollisid üle, et maja oleks tõepoolest tühi. Hoone 1. korrus oli suitsuvaba, ent maja pööningukorrusel olid leegid katusest väljas. Maja oli kaheosaline ja esimesed päästjad nägid, et tõenäoliselt sai tulekahju alguse maja köögi osast. Tulekahju levis mööda ventilatsioonišahti ülespoole ning katuse-, seina ja põrandakonstruktsioonide vahele. Põlengu kustutamine käis mitmes lõigus: suitsusukelduspaarid käisid kordamööda sees konstruktsioonide vahele pugenud tulepesasid loputamas. Samaaegselt kustutati ka katuselt. Hoone suuruse tõttu oli leekide maha surumine väga aja- ning ressursimahukas. Tulekahju õnnestus lokaliseerida kella 17.08ks. Põleng likvideeriti lõplikult kella 20.09ks. Ülikuumades tingimustes ning kõrgustes töötades said vigastada kaks päästjat, kes viidi kiirabiga haiglasse ning seitse päästjat vaadati üle kohapeal. Tulekahju täpne tekkepõhjus selgub menetluse käigus.

25.05 kell 18.06 said päästjad kutse Kiili valda Luige alevikku Ööbiku tänavale, kus eramaja hoovi löönud piksenool oli langetanud ja süütanud puu. Assaku päästjad nägid kohapeal, et langenud oli kaks puud, millest üks põles seest. Käivitati joatoru, puu kustutati ning langenud puud eemaldati mootorsaega.

26.05 kell 15.04 sõitsid päästjad Saku valda Männiku külla Männiku krossirajale, kus nooruk oli krossirattaga õhulendu tehes kukkunud. Kohapeal oli kukkunu isa, kes kutsus kiirabi, kuid raskesti ligipääsetava asukoha tõttu kutsuti kohale ka Nõmme päästjad koos ATV-ga. Päästjad stabiliseerisid kannatanu ja transportisid ta kohale saabunud kiirabiautosse. Laps viidi haiglasse.

27.05 kell 01.28 käisid päästjad likvideerimas liiklusõnnetuse tagajärgi Jõelähtme vallas Ruu külas Tallinn-Narva teel. Sõiduauto oli kokku põrganud teele jooksnud põdraga, mille tagajärjel oli põder hukkunud. Autojuht pääses vaid ehmatusega. Kostivere vabatahtlikud päästjad tõstsid põdra korjuse tee äärde ning puhastasid tee liiklusele. Autojuht jäi puksiiri ootama.

Ida päästekeskus

Ida-Virumaa

Põleng Uikala prügila ladestusalal puhkes 22. mail kell 19.21. Kustutustööd on toimunud tänaseni ööpäevaringselt. Põles suurem ladestusala ja põlengala suuruseks oli ligi 4,2 ha, mäe kõrgus on kuni 30 meetrit ning kõrval põles väiksem 200 ruutmeetri suurune mägi. 24. maiks suudeti põlengualal vähendada 1,5 hektarile. Kustutustöödel on probleeme vee kättesaamisega. Suitsu hulk on oluliselt vähenenud, pinnal aktiivset põlemist ei ole, põleng on liikunud prügihunnikus sügavamale ning kustutustöödel on abis ekskavaatorid. Kustutustöödele on kaasatud lisaks kutselistele palju vabatahtlikke päästemeeskondi Ida- ja Lääne-Virumaalt. Päästjatel tuleb töötada keerulistes tingimustes. Uikala prügila põlengu kustutustöödel on saanud kolm päästjat tervisekahjustusi. Kustutustööd prügilas jätkuvad.

27. mail kell 00.06 tuli häirekeskusesse teade töötavast suitsuandurist ja põlemise lõhnast Narva linnas Juuli tänava kortermajas. Tegemist oli toidukõrbemisega ja ohtu ei olnud.

26. mail kell 22.16 teatati suurest järelevalveta lõkkest Narva linnas Rahu tänaval. Päästjad likvideerisid 100 ruutmeetril põlenud metsaaluse kella 23.19ks.

26. mail kell 19.46 käisid päästjad Narva linnas Uusküla tänaval kustutamas põlevat kändu.

26. mail kell 18.16 teatati metsapõlengust Narva-Jõesuu linna Sõtke külas. Päästjad tuvastasid 200 meetrit mööda metsasihti liikuva tulefrondi. Kella 18.58ks pandi tule levikule piir. Kustutustööd toimusid kõrgendatud riskikeskkonnas elektriliinide all. Põles turbapinnas. Põlengule pandi piir, kuid öösel kell 1 kustutustööd pimedas peatati ohutuse tõttu. Täna toimub põlengualal järelkustutus.

26. mail kell 14.46 tuli teade kulupõlengust Alutaguse vallas Illuka külas maantee ääres. Sillamäe päästjate saabumise ajaks oli teataja suutnud 10 ruutmeetril olnud maastikupõlengu ise kustutada. Ala kasteti veega üle ja ohtu enam ei olnud. Põleng võis alguse saada maha visatud suitsukonist.

26. mail kell 14.28 sõitsid päästjad Kohtla-Järve linna Ahtme linnaosas Ahtme maanteele, kus teataja nägi eemalt metsast musta suitsu tõusmas. Päästjad kustutasid ligi 200 ruutmeetril pinnasepõlengu ja rohu sees põlenud prügi. Kustutustööd lõpetati kell 15.07ks.

26. mail kell 9.37 sõitsid Sillamäe päästjad Toila valda Konju külla kontrollima 20. mail alguse saanud maastiku- ja metsapõlengu ala. Järelkontrolli tehti ka eelmisel päeval. Pühapäeval leiti termokaamera abil kolmes erinevas kohas toimunud põlengualal kokku 6 tulekollet, mis kustutati. Päästjad paluvad mitte minna mootorsõidukitega turbasele alale sõitma, sest sellest lõbusõidust võib alguse saada suur maastikupõleng, mida on keeruline kustutada.

26. mail kell 1.31 tuli teade tugevast gaasi lõhnast Kohtla-Järve linna Järve linnaosas Põhja allee kortermajas. Teataja oli juba hakanud trepikoda tuulutama ja teatas, et leidis üles ka koha, kus võis olla leke. Teatajal paluti lekkekohast eemale minna. Päästjad tegid kindlaks, et gaasitoru lekkekoht oli õues maja sissepääsu juures. Gaasitrass keerati kinni, kohale tulid tehnikud. Päästjad aitasid ruume tuulutada, keldrite uksed jäeti avatuks.

25. mail kell 20.22 sõitsid päästjad Narva linna Taevasina tänavale, kus teatati kulupõlengust. Päästjad kustutasid kulupõlengu, mis oli alguse saanud järelevalveta metalltünni tehtud lõkkest. Päästjad tuletavad meelde, et lõket ei tohi kunagi jätta järelevalveta ning enne lõkkekohast lahkumist tuleb veenduda, et see on täielikult kustunud. Lõkke juures hoida käepärast esmased kustutuvahendid – näiteks käsikustutid, ämbrid veega või survestatud veevoolik.

25. mail kell 18.15 helistati häirekeskusesse ja teatati Narva-Jõesuu linnas merevees erkkollasest veest kogu ranna ulatuses. Päästjad selgitasid, et tegemist on mändide õietolmuga ja midagi ohtlikku merevees ei olnud, hoopis vastupidi.

25. mail kell 16.24 tuli teade töötavast vingugaasiandurist Kohtla-Järve linna Järve linnaosas Järveküla tee kortermajas. Päästjad kontrollisid korteri üle, ohtu ei tuvastanud.

25. mail kell 12.10 käisid päästjad Narva linnas Linda tänaval, kus katsid sõiduautost maha lekkinud õli absorbendiga.

25. mail 12.04 sõitsid päästjad Jõhvi linna Pae tänavale, kus kustutasid aia taga põlenud vana kännu.

25. mail kell 9.27 teatati häirekeskusesse Kohtla-Järve linna Järve linnaosas Vanalinna tänava läheduses põlevatest puudest. Päästjad kustutasid põlenud prügi.

24. mail kell 18.21 tuli päästjatel sõita Kohtla-Järve linna Järve linnaossa Endla tänavale, kus garaažide juures kustutasid prügihunniku põlengu.

24. mail kell 17.15 käisid päästjad Narva linnas Joala tänaval, kus aitasid korterielanikul alla võtta piiksuv suitsuandur, mille patarei oli tühjaks saanud. Naine lubas uue patarei osta ja lasta andur lakke tagasi panna.

24. mail kell 17.05 sõitsid päästjad Narva linnas Vabaduse tänavale, kus tuli kustutada ühel ruutmeetril olnud kulupõleng.

24. mail kell 15.47 anti teada kulupõlengust tee ääres Narva linnas Vana-Joala teel. Päästjad kustutasid ligi 20 ruutmeetril põlenud kulu.

24. mail kell 12.54 teatati Alutaguse vallas Permiskülas tee peale kaldu olevast puust, oksad puutusid vastu veoauto esiklaasi. Ohtliku puu eemaldasid Jaama vabatahtlikud päästjad.

Lääne-Virumaa

26. mail kell 16.18 anti häirekeskusesse teada, et Haljala vallas Võsu alevikus Ranna tänaval on paarismaja ühes osas suits sees ja töötab suitsuandur. Päästjad kontrollisid maja üle, suitsu põhjust ei tuvastanud, ruumid tuulutati. Omanikel soovitati kutsuda elektrikud.

26. mail kell 11.09 kutsuti päästjad Rakvere linnas Laada tänavale, kus oli toimunud avarii kahe sõiduauto vahel. Päästjad likvideerisid autode süttimisohu ja aitasid ühe kannatanu autost välja tõsta ning andsid üle kiirabi töötajatele. Maha valgunud õli kaeti absorbendiga.

25. mail kell 19.05 tuli häirekeskusesse teade põlevast garaažist ja elumajast Haljala vallas Karepa külas. Kell 19.18 kohale jõudnud päästjad leidsid ees lausleegis puidust elumaja ja garaaži. Kuna hooneid enam päästa ei õnnestunud, alustasid päästjad takistama tule levikut metsa. Eakad elanikud olid õues, nende tervist kontrollisid kohapeal kiirabi töötajad. Tulle jäi kass, keda päästa ei õnnestunud. Põlengule pandi piir kella 20.42ks ja kustutati 23.41ks. Põleng võis alguse saada garaažist, kust elanikud kuulsid enne põlengu algust pauku. Garaažis oli gaasiballoon. Põlengu tagajärjel hooned hävinesid. Põlengu põhjused on selgitamisel. Põlengut kustutasid Kunda, Loksa, Rakvere ja Tapa päästjad. Sündmust kajastas Kunda päästekomando oma sotsiaalmeedia kontol.

25. mail kell teatati metsa põlengust Viru-Nigula vallas Aseri alevikus Loo tänaval aiandusühistus. Teataja sõnul olid majad põlengukoha läheduses, tuul oli metsa poole ja inimesed hoidsid eemale. Põleng kustutati kella 13.02ks. Põles ligi 40 ruutmeetril metsaalust pinnast ja olmeprügi.

24. mail kell 17.52 sõitsid päästjad Tapa linna Ambla maanteele, kus märgati elumaja juures suitsu. Kohapeal selgus, et elanik oli teinud tule suitsuahju, mis asus vastu hoone seina. Tuleohu tõttu ahjus söed kustutati ja peremehele tehti selgitustööd, et tule tegemine on ohutu vähemalt 8 meetri ehk 10-13 sammu kaugusel hoonest.

Ida-Eesti pommigrupp

Eelmisel nädalal oli demineerijatel 5 väljakutset ja kahjutuks tehti 2 lõhkekeha.

Lõuna päästekeskus

Jõgevamaa

25. mail kell 13.07 kiirustasid päästjad Jõgeva valda Kantkülla, kus oli toimunud liiklusõnnetus. Nelja reisijaga sõiduauto oli sõitnud põllule ja paiskunud külili. Päästjad abistasid kiirabi kannatanutega tegelemisel ning likvideerisid sõidukil süttimisohu.

25. mail kell 15.04 teatati häirekeskusele, et Põltsamaa vallas Puiatu külas on süttinud põlema sõiduauto. Päästjad kustutasid kapoti all olnud põlengu ning likvideerisid sõidukil ka süttimisohu. Lisaks reguleerisid päästjad sõiduki ära viimiseni liiklust.

Tartumaa

24. mail kell 22.07 teatati häirekeskusele, et Luunja vallas Savikoja külas on põlema süttinud kuuris seisev murutraktor. Inimesel õnnestus niiduk kiiresti kuurist välja lükata ning päästjad kustutasid kohele jõudes põlengu.

25. mail kell 18.26 teavitati häirekeskust, et Elva vallas Pühaste külas on põlema süttinud metsaalune maastik. Põles ligi kaks hektarit pinnast ning lisaks mõned puudki. Päästjad lõpetasid kustutustööd pimedas, kell 23.21. Tekkepõhjust teada ei ole.

26. mail kell 17.47 ajal kiirustasid päästjad Kambja valda Sipe külla, kus tõenäoliselt pikselöögi tõttu oli põlema süttinud mets ja metsaalune turbapinnas ning oksahunnikud. Põleng levis ca 200 ruutmeetrisele alale. Põleng likvideeriti kell 19.10.

Valgamaa

26. mail kell 15.05 teatati häirekeskusele, et Valga vallas Tsirgumäe külas põleb umbes pool hektarit metsaalust. Päästjad likvideerisid põlengu kell 16.25. Tulekahju tekkepõhjust teada ei ole.

Viljandimaa

24. mail kell 16.48 teatati häirekeskusele tulekahjust Mulgi vallas Päidre külas. Tõenäoliselt klaasikildudest peegeldunud päikese tõttu oli põlema süttinud lõkkease, mis süütas omakorda lõket ümbritsenud pinnase. Kokku põles umbes 1000 ruutmeetrit pinnast, mille kohal olnud inimesed said suuremas osas ise kustutaud. Päästjad kastsid pinnase ohutuse tagamiseks veega üle.

Võrumaa

24. mail kell 15.04 said päästjad teate maastikupõlengust Rõuge vallas Tsirgupalu külas. Põles umbes hektar metsaalust. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.05. Tulekahju tekkimise põhjust päästjatel teada ei ole.

Lääne päästekeskus

Järvamaa

24. mail kell 15.16 sõitsid päästjad Türi valda Lokuta külla kustutama maastikupõlengut. Eelmisel päeval tehtud lõkkease oli uuesti süttinud ning sellest levis tulekahju 100 ruutmeetrile. Päästjad kustutasid põlengu kell 15.58.

24. mail kell 22.44 said päästjad väljakutse Türi valda Laupa külla, kus oli 100 ruutmeetri ulatuses süttinud põlema metsaalune pinnas. Päästjad likvideerisid põlengu kell 00.10. Tulekahju tekkepõhjust teada ei ole.

24. mail kell 23.15 põles Türi vallas Reopalu külas saeveski. Põles ca 200 ruutmeetrit puidutööstuse katust, mis hävines põlengus täielikult. Hoone sai tugevaid tulekahjustusi. Põleng likvideeriti kell 01.52. Tulekahju kohta saab infot Päästeameti pressiteatest.

25. mail kell 10.18 teavitati häirekeskust tulekahjust Türi vallas Kabala külas, kus maantee ääres põles umbes 50 meetri pikkuselt hakkepuidu jääke ning põleng liikus kuivuse tõttu kiiresti edasi. Tõenäoliselt oli hakkepuidu jäägid süüdatud põlema tahtlikult. Päästjad kustutasid põlengu kell 10.45.

26. mail kell 16.55 sõitsid päästjad Järva valda Kiigevere külla, kus asuvas elumajas oli käivitunud tööle Nublu vingugaasiandur. Kohale tõtanud päästjad tuvastasid, et pliidi alla oli tehtud tuli, siibridki olid lahti, kuid kuna õues olnud kõrge temperatuur ning korstnaotski oli soe, ei hakanud korsten tõmbama. Kogu suits pressis läbi pliidiukse tuppa. Päästjad kustutasid pliidi alt tule ning ventileerisid ruumid.

Läänemaa
25. mail kell 18.50 kiirustasid päästjad Haapsallu Väike-Ahli külla, kus sõiduauto koos nelja reisijaga oli sõitnud teelt välja ning maandunud katusele. Päästjad andsid ühe kannatanu kiirabiarstide hoole alla ning likvideerisid sõidukil süttimisohu. Lisaks lükati auto tagasi ratastele ja maanteelt ära, et edaspidist liiklust ei takistaks.

26. mail kell 13.08 teavitati häirekeksust maastikupõlengust Lääne-Nigula vallas Nõmmemaa külas. Põles umbes kakssada ruutmeetrit elektriliinide alust kulu. Päästjad hoidsid tulekahju levimise ära niikaua, kuni saabusid elektrikud, et lülitada vool liinidest välja ja tulekahju lõplikult kustutada. Päästjate jaoks lõppes sündmus kell 14.37.

Pärnumaa

25. mail kell 12.36 käisid päästjad Tõstamaal Nooruse tänaval aitamas sõiduteele kogunud haneperet. Päästjad püüdsid kolm hanetibu kinni ning viisid varem juba ise lahkunud haneperele järele.

Raplamaa

24. mail kell 16.27 teatati Häirekeskusele maastikupõlengust Raplamaal Rapla vallas Koikse külas. Kell 17.09 tõsteti sündmuse ohutaset, kuna selleks hetkeks põles hinnanguliselt juba üks hektar metsaalust pinnast. Päästetööd vältasid keskööni, mil kustutamine peatati ning hommikul alustati kustutamisega uuesti. Lõkkest süttinud pinnase kustutustööd lõpetati järgmisel päeval kell 14.38.

26. mail kell 14.00 said päästjad väljakutse Märjamaa valda Haimre külla, kus oli põlema süttinud loomalauda olmeruumi vahelagi. Laudas sees oli üle 500 looma. Tuli õnneks loomadeni ei jõudnud, inimesed lahkusid hoonest. Päästjad kustutasid ca 30 ruutmeetrise põlengu kell 15.37. Tõenäoliselt sai põleng alguse elektrisüsteemi rikkest.

26. mail kell 18.20 sõitsid päästjad Märjamaa valda Laukna külla, kus oli pliidi alla tehtud tuli ning siibrid kinni unustatud. Tuba ja trepikoda valgusid suitsu täis. Päästjad ventileerisid ruumid ning kontrollisid üle ka teised korterid. Edasist ohtu ei tuvastatud.

26. mail kell 23.03 paluti päästjaid appi kontrollima Juuru alevikus tehtavat lõket. Staadioni tänavalt leidsid päästjad lõkke, kus põletati igasugust olmeprügi ja plastmassi. Päästjad kustutasid lõkke, kuid kuna lõkketegija oli kohalt lahkunud, ei õnnestunud talle selgitada, et keskkonnaohtlike jäätmete põletamine on lubamatu tegevus.

Lääne-Eesti pommigrupp

Möödunud nädalal reageerisid demineerijad kahele Pärnumaa ja kahele Saaremaa sündmusele. Pärnumaalt Kaisma külast leiti põllult mürsu sütik, mis utiliseeriti. Lisaks anti pommigrupile üle kuus aegunud signaalraketti, mille demineerijad lõhkamiskohas hävitasid. Saaremaalt Rahuste külast leiti metsatööde käigus mürsu põhja osa ning Hübja külast leiti põllutööde käigus 76mm mürsk. Demineerijad tegid leiud kahjutuks.