Kriisijuhised jõudsid sadadesse tuhandetesse Eesti kodudesse

Kahe kuu jooksul saatis Päästeamet enam kui 566 tuhande Eesti kodu postkasti uuendatud juhised, kuidas kriisi ajal toimida. Kevade jooksul kodudesse saadetud ohuteavituse trükis õpetab, kuidas tagada enda ning lähedaste turvalisus kriiside korral. See täiendab värske infoga 2022. aastal Eesti elanikele postitatud “Ole valmis” käitumisjuhiseid.

Trükis juhendab, kuidas käituda, kui saad ohuteavituse mobiilile või käivituvad sireenid. Samuti, millal ja kuidas varjuda, mida arvestada evakuatsiooni korral ning milliseid varusid tuleb kriisi korral omada. Kolmekeelsed juhised saadeti paberil, sest need peavad olema kättesaadavad ka siis, kui pole elektrit või ei tööta andmeside.

Päästeameti peadirektor Margo Klaos kutsus üles hoidma trükist kohas, kus see on vajadusel lihtsasti leitav. “Endal olen kodus trükise pannud köögilauale, sest nii on see koguaeg silme ees. Kolleegid ja tuttavad on trükisele leidnud koha raamaturiiulis, köögis kokaraamatute vahel või lauasahtlis oluliste dokumentide kõrval. Kõige olulisem on, et juhiste asukoht tuleks meelde ka stressirikkamas olukorras,” märkis Klaos.

Postitatud 581 tuhandest trükisest tuli tagasi vaid 2,5 protsenti ehk umbes 15 tuhat, kui sihtkohas puudus näiteks postkast või oli see juba täis. Kui 1. juuliks pole brošüüri koju tulnud, siis saab helistada riigi infotelefonil 1247, kust antakse edasised juhised, kuidas ja kust seda kätte saada. Trükise saab laadida alla eesti, inglise ja vene keeles olevalmis.ee veebilehelt. Sealt on leitav ka ukrainakeelne digitaalne versioon.

Riik kasutab kiireks ohuteavituseks erinevaid kanaleid ja vahendeid, mille abil võimalikult palju inimesi õigeaegselt ohu eest hoiatada. Vastavalt ohu suurusele saab riik kasutada mobiiltelefonide sõnumeid (EE-ALARM), praegu on välja ehitamisel sireenide võrgustik. Vajadusel kasutab riik ka ukselt uksele teavitamist ning alarmsõidukite valjuhääldeid. Oluline roll on ka meediaväljaannetel ja muudel internetikanalitel.

Päästeamet on elanikkonnakaitse juhtasutus ning vastutab varjumise, ulatusliku evakuatsiooni, ohuteavituse ja inimeste kriisivalmiduse parandamise eest. Samuti on ameti vastutusel kohalike omavalitsuste ja sealsete kogukondade kriisivalmiduse kasvatamine.

Trükised leiab olevalmis.ee veebist.
Fotod trükistest